3G(تری جی) چیست؟

نسل سوم شبکه تلفن همراه یا همان تری جی (۳G =3 Generation) ، سومین نسل از استاندارها و تکنولوژی های تلفن همراه است ،جایگزینی برای نسل دوم شبکه تلفن همراه یا همان ۲G است و  روشی برای انتقال اطلاعات در تلفن‌های همراه و سیستم‌های بی سیم می‌باشد. این نسل جدید شبکه موبایل ، با رویکرد مولتی مدیا می‌باشد یعنی براحتی قادر خواهید بود فایل های صوتی و تصویری را توسط آن دریافت و ارسال نمایید. ۳G برخلاف جی‌اس‌ام (نسل دوم یا ۲G) که نسلی برای انتقال صدا و اطلاعات بود، سرعت بالا برای انتقال اطلاعات چندرسانه‌ای را فراهم می‌سازد. در نسل سوم همه چیز در قالب اطلاعات دیجیتال ( برخلاف اینترنت ۲G که آنالوگ بود) منتقل می‌شود. با سرعت نسبتاً بالایی که در تلفن‌های نسل سوم پیش بینی شده‌است، امکاناتی از قبیل تلفن‌های تصویری بی سیم، با کیفیت مناسب مقدور خواهد بود.

اولین کشوری که از شبکه ۳G به صورت گسترده و تجاری استفاده کرد، کشور ژاپن بود. در اولین روز ماه اکتبر سال ۲۰۰۱، بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی ژاپن، خدمات مخابراتی خود را به نسل سوم مجهز کرد. از سال ۲۰۰۵، شبکه‌های نسل سوم ضریب نفوذ خود را افزایش داده‌اند، یکی از علل را می‌توان در پر شدن گنجایش نسل دوم شبکه‌های مخابراتی دانست. شبکه‌های نسل دوم برای انتقال اطلاعات صوتی با سرعت پایین طراحی شده‌است؛ از همین رو براساس نیازهای مشترکین به ارتباطات پر سرعت تر، این نسل وارد عمل شد.

حداکثر سرعت در ۳G به ۴۲ مگابیت بر ثانیه می‌رسد که این سرعت بسته به عوامل محیطی ، در حرکت بودن ، فاصله از دکل های مخابراتی و اینکه توسط موبایل به شبکه ۳G متصل شده باشید یا با مودم های جیبی و همراه ، متغیر است .سرعت اینترنت نسل سوم از نسل بعدی آن یعنی ۴G کمتر است ولی قابلیت دسترسی آن بیشتر است چرا که هنوز اینترنت نسل چهارم در همه جای ایران پیاده سازی نشده است.
شما با خرید یک مودم جیبی که قابلیت پشتیبانی از نسل سوم را دارد میتوانید از اینترنت پرسرعت در همه جا بهره مند شوید. به عنوان مثال با خرید یک عدد مودم جیبی HUAWEI E5336 میتوانید از اینترنت بصورت وایفای و بی سیم ،  تا سرعت دانلود ۲۱٫۶ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود ۵٫۷۶ مگابیت بر ثانیه با سرعت بالا در دنیای وب سیر کنید . گروه ارتباطی اینترنت همراه این نوع از مودم را همراه با یک عدد سیمکارت رایگان ایرانسل با ۱۰ گیگابایت اینترنت با حداقل قیمت در سراسر ایران به شما ارائه می دهد.

About parvizadmin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *