اصول و مفاهیم اولیه شبکه های کامپیوتری

مفاهیم اولیه شبکه

در این بخش با مفاهیم اولیه شبکه های کامپیوتری، نحوه برقراری ارتباط میان آنها واین که چگونه اطلاعات شما همچون پیغام های ایمیل و تصاویر در شبکه اینترنت از نقطه ای به نقطه ی دیگر در جهان سفر می کنند، آشنا خواهید شد. تنها با زدن چند کلید می توانید یک پیغام ایمیل را از نقطه ای به نقطه ی دیگر در جهان ارسال نمایید یا اینکه با تایپ یک آدرس URL یک صفحه ی وب، میتوانید بلافاصله آن را مشاهده نمایید.اما این اتفاقات چگونه امکان پذیر است.

امروزه شبکه های کامپیوتری به نوعی همه ی ما را به خود مشغول کرده اند؛ از کارکنان یک شرکت که بصورت مشترک بر روی یک پروژه کار می کنند گرفته تا یک پدربزرگ که تصاویری را با نوه اش تبادل می نماید.اما چند نفر از ما می دانیم که چگونه یک ایمیل یا تصویراز نقطه ای به نقطه ی دیگر میرسد واینکه چگونه یک آدرس URL ، به سرویس دهنده ی مرتبط با آن می رسد.

شبکه در واقع مجرایی است که یک کامپیوتر جهت ارسال اطلاعات به کامپیوتر دیگر از آن استفاده می کند. میلیون ها شبکه ی متصل به یکدیگر، امکان برقراری ارتباط میان نقاط مختلف را فراهم می آورند. همان طور که اشاره شد شبکه به مجرای ارتباطی میان دو کامپیوتر اطلاق می گردد. برای تشکیل یک شبکه ، حتما نیاز نیست که هر دو سوی شبکه، کامپیوتر وجود داشته باشد. کامپیوتری که داده هایی را به یک چاپگر به اشتراک گزارده شده ارسال می کند نیز از یک شبکه استفاده می کند؛ البته اغلب شبکه ها از این پیچیدهتر هستند. بسیاری از شرکت ها، حداقل دارای یک شبکه هستند که از طریق آن ، اسناد و سایر اطلاعاتشان را میان کارکنان رد و بدل می نمایند. در شرکت های بزرگتر نیز، دفاتر مختلف آن از طریق شبکه، به دفتر اصلی متصل شده اند.در بسیاری ازمنازل نیز از شبکه استفاده می شود؛ به این ترتیب که کلیه افراد خانواده می توانند به عنوان مثال از یک چاپگر مشترک بجای خرید جداگانه چاپگر برای هریک از آنها، استفاده کنند. در نهایت تعداد روز افزونی ازافراد از طریق گوشی تلفن و شبکه اینترنت، پیغام های ایمیل خود را چک کرده واطلاعات مورد نظرشان را در وب جست و جو می کنند. بطور کلی شبکه های کامپیوتری، چه ساده و چه پیچیده ، از مفاهیم و اصول مشابهی پیروی می کنند.

شبکه های کامپیوتری را لحاظ جغرافیایی می توان به دو گروه اصلی تقسیم نمود. هرگروه کامپیوتر که در یک محدوده جغرافیایی کوچک به یکدیگر متصل شده باشند تشکیل یک شبکه ی محلی یا Local Area Network را می دهند که به اختصار LAN نامیده می شود. LAN امکان به اشتراک گذاری منابع، همچون اسناد، فایل ها و چاپگر را فراهم می آورد. این نوع از شبکه ها را میتوان به دو طریق کابلی و بی سیم و یا ترکیبی از هردوی آنها ایجاد نمود.

در صورتی که شبکه های LAN ، در یک محدوده جغرافیایی بسیار بزرگتر به یکدیگر متصل شوند تشکیل یک شبکه گسترده یا Wide Area Network را می دهند که به اختصار WAN نامیده می شود. با استفاده از شبکه های WAN میتوان برای مثال، دفاتر مختلف یک شرکت بزرگ درون یک کشور ویا سرتاسر جهان را یکدیگر متصل نمود. همچنین شبکه ی WAN، امکان برقراری ارتباط میان کامپیوتر خانگی شما با شبکه ی اینترنت را فراهم می آورد.

پیش از اینکه به تشریح بیشتر اجزای تشکیل دهنده ی شبکه های LAN و WAN بپردازیم بهتر است تا با نحوه ی دریافت اطلاعات ارسالی از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر بیشتر آشنا شویم؛ به این منظور یک مدل ساده را مورد بررسی قرار می دهیم.به آخرین باری که یک نامه را پست کرده اید فکر کنید، چگونه اداره پست این نامه را به مقصد واقعیش میرساند. از بسیاری از جنبه ها، شبکه های کامپیوتری، عملکردی مشابه اداره پست دارند. بهتر است به فرآیند ارسال نامه ، توسط اداره پست نگاه دقیق تری بیندازیم. فرض کنید برای نامه ای برای دوستتان نوشته اید، آن را درون پاکت نامه ای قرار داده و آدرس دوستتان را بر روی آن می نویسید. این آدرس در یک ساختار سلسه مراتبی ار اطلاعات شخصی یغنی نام دوستان شروع شده و به اطلاعات عمومی تر همچون آدرس و کدپستی منتهی می شود. اداره پست به هریک از این خطوط اطلاعاتی برای رساندن نامه به مقضد درست آن نیاز خواهد داشت؛ پس از آدرس دهی نامه، آن را به صندوق پست می اندازید، سپس مامور پست آن را به نزدیک ترین اداره پست انتقال می دهد. حنما با تمامی این مراحل آشنا هستید. ارسال یک پیغام ایمیل نیز از مراحلی مشابه پیروی می کند.

کلید بر روی دکمه ارسال ایمیل، مشابه انداختن نامه در صندوق پستی می باشد. حال با مرحله ی بعد یعنی اتفاقاتی که در اداره پست می افتد نگاهی می اندازیم. اداره پست، نامه ها را بر اساس اطلاعات عمومی تر، یعنی آدرس و کد پستی مرتب سازی می کند ؛ نامه ی شما درون یک صندوق پستی دیگر قرار می گیرد و به اداره پست بعدی که درمسیر مقصد نامه قرار دارد ارسال می گردد. در این اداره نیز ، نامه در یک صندوق پستی دیگر قرار گرفته و این مراحل تا زمان رسیدن به آخرین اداره پست ادامه می یابد. در آخرین اداره پست، نامه ها بر اساس اطلاعات شخصی تر یعنی خیابان محل سکونت گیرنده نامه دسته بندی می شوند. در نهایت نامه بر اساس نام گیرنده، به صاحب اصلی آن تحویل داده می شود. شبکه های کامپیوتری نیز به روشی مشابه عمل می کنند به این صورت که داده های ارسالی همچون یک پیغام ایمیل بر اساس اطلاعات و آدرس مقصد، از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر حرکت نموده تا به مقصد نهایی و کامپیوتر گیرنده ی آن برسد.

About parvizadmin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *