تفاوت switch و hubو router درچیست؟

سوئیچ ، هاب و روتر اجزای شبکه های کامپیوتری هستند که امکان برقراری ارتباط بین شبکه های مختلف و کامپیوتر ها را به ما می دهند. هر کدام ازین اجزای شبکه دارای چندین پورت می باشند که شما بوسیله این پورت ها با کابل شبکه به آنها متصل میشوید. سوییچ ، هاب و روتر از طریق ظاهری شبیه به هم هستند ولی تفاوت عمده در نحوه عملکرد آنها است که بام آنها را بررسی می کنیم :

هاب hub : هاب ها معمولا ارزان تر ، کار کردن با آنها راحت تر و از هوش کمتری برخوردار هستند . عملکرد هاب بسیار آسان است به نحوی که اطلاعاتی که از یک پورت میگیرد را به تمامی پورت ها انتقال و هدایت می کند مثلا اگر شما برای برقراری یک شبکه کامپیوتری از هاب استفاده کنید و پیغامی را از یک سیستم برای سیتمی دیگر ارسال نمایید تمامی سیستم های دیگر متصل به هاب در شبکه قادر به دریافت پیغام شما خواهند بود.

سوئیچ یا switch : سوئیچ همان کاری که هاب انجام میدهد را انجام میدهد منتهی با بازده بالاتر. سوئیچ نسبت به هاب باهوش تر است در ابتدا هیچ چیز نمیداند ولی به مرور زمان جداول مسیریابی تشکیل میدهد و آدرس های موجود در شبکه را دسته بندی میکند و در جدول مسیریابی خود ذخیره میکند و در دفعات بعدی دیگر بسته را به تمامی پورت ها هدایت نمیکند بلکه به مقصد مورد نظر هدایت میکند چرا که آدرس مقصد را می داند و با این کار از ترافیک موجود در شبکه می کاهد.

روتر یا router : روتر ها بسیار پیچیده تر از هاب و سوئیچ هستند و بسیار هوشمندانه تر از آنها عمل میکنند. روتر ها همچون کامپیوتر های هوشمند و قابل برنامه ریزی عمل می کنند به نحوی که شما میتوانید به راحتی با آنها ارتباط برقرار کنید ، از طریق آنها داده های خود را به مقصد های خاص ارسال کنید و بسیاری دیگر از کارها همچون NAT و  DHCP را با آنها انجام دهید.

 

تفاوت روتر، سوئیچ و هاب تفاوت روتر، سوئیچ و هاب

About parvizadmin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *