اصول شبکه های کامپیوتری

Networking Basics

مفهوم شبکه به معنای برقراری ارتباط بین دو یا چند سیستم به منظور به اشتراک گذاری منابع موجود می باشد و سیستم میتواند شامل کامپیوتر، پرینتر، روتر، هاب، مودم و … باشد. منابع به اشتراک گذاشته نیز میتواند شامل همه چیز از فایل های آفیس و ایمیل گرفته تا پرینتر و دستگاه فکس باشد  پس میتوان گفت یک شبکه رایانه‌ای که اغلب به طور خلاصه به آن شبکه گفته می‌شود، گروهی از رایانه‌ها و دستگاه‌هایی می‌باشد که توسط کانال‌های ارتباطی به هم متصل شده‌اند. شبکه رایانه‌ای باعث تسهیل ارتباطات میان کاربران شده و اجازه می‌دهد کاربران منابع خود را به اشتراک بگذارند.

Client/Server vs Peer-to-Peer

اغلب شبکه های امروزی از مدل client/server استفاده می کنند. در این مدل حداقل یک کامپیوتر به عنوان سرور یا سرویس دهنده و مابقی به عنوان کلاینت یاسرویس گیرنده عمل می کنند. سرور ها وظیفه نگهداری اطلاعات موجود به منظور به اشتراک گذاری آنها را بر عهده دارند. در مدل peer to peer هر کامپیوتر همزهمان هم نقش سرویس دهنده و هم نقش سرویس گیرنده را بر عهده دارد به عنوان مثال وقتی دو کامپیوتر توسط یک کابل شبکه (اترنت) به هم وصل باشند و هر دو در یک گروه کاری یکسان ( work group) اطلاعات رد و بدل کنند ، ازین مدل پیروی می کنند.

LAN/WAN

اصطلاح LAN و WAN بیشتر به محدوده فیزیکی شبکه برمی گردد. LAN اختصار یافته کلمه Local Area Network می باشد یک «شبکه رایانه‌ای» است که محدوده جغرافیایی کوچکی مانند یک خانه، یک دفتر کار یا گروهی از ساختمان‌ها را پوشش می‌دهد.عموما به شبکه های محلی با سرعت بالا در یک ساختمان یا یک محدوه جغرافیایی کوچک ، LAN اطلاق می شود.WAN مخفف کلمه Wide Area Network می باشد که به شبکه های وسیع با سرعت نسبتا کم گفته میشود به عنوان مثال شبکه ی ما بین دو ساختمان در دو شهر از نوع WAN می باشد . اینترنت به عنوان بزرگترین شبکه ی WAN در نظر گرفته می شود که از مجموعه ای از شبکه های LAN تشکیل شده است.

Private Network VS Public Networks

دو اصطلاح دیگر برای دسته بندی شبکه ها ،شبکه های عمومی (public networks) و شبکه های خصوصی(private networks) می باشد. در شبکه های خصوصی فقط افراد خاصی حق دسترسی به شبکه ی موجود را خواهند داشت مثلا در یک شرکت فقط کارکنان اجازه دسترسی به شبکه ی شرکت را خواهند داشت و افراد خارج از شرکت نمیتوانند به آن دسترسی داشته باشند ولی در شبکه های عمومی تمامی افراد حق دسترسی به آن را دارند .اینترنت به عنوان بارزترین شبکه عمومی می باشد.

Media

ارتباط فیزیکی مابین اجزای شبکه به منظور انتقال اطلاعات(بیت های صفر ویک) را مدیا یا رسانه می نامند. رسانه میتواند شامل کابل های مسی ، فیبرنوری ، هوا و … باشد.

Protocols

به منظور برقراری ارتباط در شبکه ، سیستم ها و اجزای شبکه باید از یکسری قواعد و زبان مشترک استفاده نمایند که به این قواعد و زبان مشترک پروتکل گفته می شود. در حال حاضر تعداد زیادی از این پروتکل ها موجود است که هرکدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند بعنوان مثال پروتکل FTP(file transfer protocol) وظیفه انتقال فایلها روبرعهده دارد. پرکاربردترین پروتکل در حال حاضر پروتکل TCP/IPمیباشد.

Addressing

اگه شما بخواهید به دوستی یا آشنایی نامه ای بفرستید نیاز به دانستن آدرس پستی منزل آن فرد مورد نظر را دارید در شبکه های کامپیوتری هم جهت برقراری ارتباط با سیستم های شبکه نیاز به دانستن آدرس آن سیستم می باشید. دو نوع آدرس دهی در شبکه های کامپیوتری وجود دارد اولین نوع آن که نرم افزاری می باشد و توسط مدیر شبکه به هر سیستم تعلق میگیرد و به آن آدرس دهی از نوع لایه سه (Network Address) گفته میشود و دومی که آدرس سخت افزاری میباشد که منحصر بفرد است و روی چیپ هر قطعه حک شده است و به آن آدرس لایه دو یا مک آدرس ( MAC Address) گفته میشود.